Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jeden měsíc s Ubuntu

V poslední době se o linuxové distribuci Ubuntu hovoří hodně, mnoho komplikací je pořešeno na fórech, tak mě před časem napadlo, že by to mohl být už docela odladěný OS, kde pro případné řešení nějakého přízemního problému najdu odpověď prakticky hned. Ráda zkouším novinky, tak jsem si chtěla vyzkoušet i poslední verzi Ubuntu (tehdy nově vydanou 13.10). Jak to dopadlo? Přežily to moje kočky? Některé věci mě zaujaly, některé spíše zdržovaly. Takže konkrétně - s nadsázkami i bez nich...  

Instalace...

Před instalací jsem si pouze rozdělila disk, abych měla dosavadní OS a Ubuntu fyzicky oddělené. Instalace proběhla podle očekávání dobře, paráda, není co dodat. Přidala jsem si jen nějaké další oddíly pro rychlejší chod a to bylo asi celé. Chování zavaděče mi přišlo drobně sebestředné, protože kromě Ubuntu už neviděl nic dalšího. Nakonec jsem ale záměrně nechala pouze možnost Ubuntu. Obávala jsem se, že když budu mít na výběr, přeběhnu k Win... síla zvyku, znám se.

Ovladače...

Taktéž bez problémů. Všechno fungovalo, co víc si přát. Ono ale dosti závisí, co máte za vybavení. Co vím, tak třeba u starších notebooků může být s poslední verzí 13.10 docela problém, protože díky zásadnějším změnám ve verzi 13 se z verze 12 už nedostanete a instalace nedoběhne. Tak i s tím je třeba počítat.

Množství aplikací, že vám budou oči přecházet...

Pak jsem si postupně začala hledat substituty k programům používaných ve Win.
Je paráda, že je těch aplikací toliko, je to jako v supermarketu, kde je v podstatě všechno zdarma a nevíte, co si vybrat dříve. Ale je to zároveň i nevýhoda. Probíráte se nejrůznějšími aplikacemi a hledáte, co vám vyhovuje. Ve fóru a v diskuzích doporučuje každý něco jiného, protože tahle aplikace má tuhle věc a ta jiná zase jinačí. To s sebou nese neuvěřitelnou roztříštěnost.

Poštovní klient...

Tak tady jsem vzala první, co mi přišlo pod ruku, a v zásadě spokojenost. Síťová připojení také bez problémů a relativně intuitivní.

Úprava fotek...

Jsem zvyklá na jeden program, kde dělám všechny úpravy. Ubuntu mi jich nabízí celou řadu, ale každý umí něco; některý vypadá, že umí všechno, ale nakonec zjistím, že třeba neumí pracovat s konvertorem pro zpracování fotek z RAW. S každým se pracuje trochu jinak; úspora času při úpravách je i v tom, že máte používané toolsy na stejném místě, čehož při používání variabilních produktů těžko docílíte. Do toho vám při zpracování poměrně často program spadne.
Pokud potřebujete zpracovat např. 1000 fotek z RAW, docela si dáte. Já jsem to absolvovala, tak vím, co to obnáší. Některý svůj oblíbený program můžete zkusit nainstalovat v package Wine, ale zrovna u toho mého oblíbence to krachlo, takže rozhodně na tuto možnost není radno spoléhat, spíše mě nabádala dát si nápoj uvedený v symbolu. Nakonec mi kdosi v diskuzi pod jedním článkem poradil jeden asi nejlepší program, který byl placený. Klidně. Hlavně nezešílet.

Správce souborů...

Správců souborů je moře, ale potřebuji takový, který mi nahradí můj oblíbený ve Win, ve kterém dělám vše potřebné. Jako na zavolanou bylo nutné narychlo upravit několik údajů na www stránkách. Z prostředí Win bych to měla asi do minuty celé.  Vybraný správce mi v Ubuntu při ftp připojení padal, druhý neuměl zase něco jiného. Takže opět drbání se za uchem tou druhou rukou a spousta času pryč. Přivítala bych, kdyby byla někde po ruce převodní tabulka nejvíce odpovídajících programů Ubuntu k Win.

Příkazová řádka...

Tak ta je fakt super, na tu jsem se nejvíc těšila. Když nastavení nenajdete o okýnkách, nic jiného vás nezachrání. Graficky ne příliš vyvedený nástroj, zato ale funguje a nedochází k pádům, což se nedá řict o ostatních programech.

Nevygenerujete si certifikát...

Pokud máte linux, certifikáty nevygenerujete - tento OS není podporován. Hádejte, komu můj muž volal, když mu odmítli vygenerovat podpisový certifikát. Když máte jen Ubuntu, musíte mít i někoho dalšího a navíc důvěryhodného, kdo má Win a certifikát vygeneruje a nezneužije jej.

Editace textu...

Na úpravu textu jsou k dispozici např. Libre Office, které v zásadě dělají, co od nich čekáte. Pokud vám někdo pošle složitější dokument s makry od konkurence z Microsoftu, tak je asi jasné, že to možná ani neotevřete. To není výtka, tady nikdo za nic neručí.

Grafika...

Tohle mi přijde asi jako úplně nejslabší místo. Přiznám se, že mám vedle osobního stroje (tehdy s Ubuntu) i pracovní (Win), oba mají výstup do téměř stejných LCD panelů. Bohužel písmo v Ubuntu není optimalizováno tak, jak ve Win, zkrátka není tak ostré. Jednoduchý test - spustíte si jeden dokument na obou panelech vedle sebe. Tady je vidět, že pro linux je grafika zatím velmi podružná, ne-li okrajová záležitost. Neuvěřitelné, ale nikomu to prostě nevadí. Pokud přecházíte z konzole (verze linuxu bez grafického rozhraní), určitě nebudete mít problém, ale při přechodu z Win ti všímavější rozdíl poznají. Teprve až se zásadněji vylepší vykreslování fontů, zauvažuji, jestli se k Ubuntu někdy v budoucnu vrátím.

Závěr...

Celá řada věcí mě překvapila pozitivně (síťová připojení, variabilita nastavení...).
Naopak negativně vnímám velmi časté pády různých aplikacích. Od přehrávače, přes foto programy až po commandery, kde stačilo hupsnout na ftp připojení a už to leželo. Připadala jsem si jako tester, jehož jediným potěšením je hledat, co kde zase spadne. Verze byla čerstvě vydaná, takže se něco málo neodladěného dá čekat, ale čeho je moc...
Času mám pomálu a pokud potřebuji dělat rychle a ve stabilních programech, není Ubuntu 13.10 zcela srovnatelné řešení. Nechci si vybírat ze stovky podobných aplikací, potřebuji jednu, která toho umí nejvíc a je spolehlivá, klidně placená, protože mi ušetří čas.

A teď záměrně přestřelím; umím si představit linux jako zálohovací server bez grafiky, který běží bez povšimnutí a nutnosti jakýchkoliv zásahů. S takovým řešením mám zkušenosti a mohu vřele doporučit. K uživatelům hledajícím náhradu za Win si cestu bohužel ještě nějakou dobu bude hledat.

Autor: Miluše Ondrejátová | čtvrtek 10.4.2014 20:33 | karma článku: 12,55 | přečteno: 818x
  • Další články autora

Miluše Ondrejátová

Pašeráckou cestou kolem Horní Blatné (Krušné hory)

Krásné počasí lákalo ven, tak jsem se vypravila na kratší výlet kolem Horní Blatné, kde poslední dobou trávíme víkendy a poznáváme okolí. Výlet jsem si naplánovala Pašeráckou stezkou a přes Potůčky zpět kolem skal Na Strašidlech.

7.5.2023 v 21:15 | Karma: 13,20 | Přečteno: 222x | Diskuse| Fotoblogy

Miluše Ondrejátová

Detaily šumavských výletů

Toulání se po Šumavě a detaily z těchto výletů - to je tématem následujícího fotoblogu. Jedná se téměř výhradně o letní květenu, jejíž focení má samé výhody - ochotně Vám zapózují, jsou trpělivé - i zítra Vás budou vyhlížet...

8.7.2017 v 22:19 | Karma: 16,91 | Přečteno: 427x | Diskuse| Fotoblogy

Miluše Ondrejátová

Výlet v okolí Lichnice

Zřícenina hradu Lichnice se nachází nad městem Třemošnice v Železných horách. Právě toto místo bylo startem i cílem pro náš cca 12 km dlouhý (nebo spíše krátký) výlet.

22.5.2017 v 22:20 | Karma: 16,93 | Přečteno: 439x | Diskuse| Fotoblogy

Miluše Ondrejátová

Podzimní detaily

Čarovný podzim. Zastavit se a vnímat barvy prozářeného listí. Každý rok, znovu a znovu, nikdy to neskončí. V závěru je k poslechu dílo francouzského skladatele Erika Satieho pro svou originální souhru basových tónů a melodie.

23.10.2015 v 0:00 | Karma: 8,92 | Přečteno: 220x | Diskuse| Fotoblogy

Miluše Ondrejátová

Malá Fatra - Jánošíkove diery - Malý Rozsutec

Prodloužený víkend nás zlákal do oblasti Malé Fatry. Naplánovali jsme si trasu z obce Terchová, výchozím i cílovým místem byl Biely potok u Hotelu Diery. Cesta vede po modré přes Jánošíkove diery, dále na sedlo Medzirozsutce. Odtud je cesta zpět po zelené na kopec Malý Rozsutec (1343) a dále sestup do Terchové.

19.11.2014 v 17:52 | Karma: 17,97 | Přečteno: 1615x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Maďarský zákon o svrchovanosti dráždí europoslance, mají „vážné obavy“

24. dubna 2024,  aktualizováno  20:25

Nový maďarský zákon o svrchovanosti, který má bránit zásahům zvenčí do národní politiky, v rezoluci...

Ukrajina tajně použila střely dlouhého doletu, nová pomoc vítězství nezaručí

24. dubna 2024  20:19

Ukrajinská armáda už začala používat balistické rakety dlouhého doletu. Tajně jí je poskytly...

VIDEO: Londýnem běhali splašení koně. Zkrvavení vráželi do aut, pět lidí zranili

24. dubna 2024  13:32,  aktualizováno  20:16

Centrem Londýna pobíhalo ve středu pět splašených koní královské kavalerie. Způsobili velký chaos v...

VIDEO: Slovenský pravičák vypustil nad hlavou europoslancům holubici míru

24. dubna 2024  20:09

Krajně pravicový slovenský europoslanec Miroslav Radačovský překvapil přítomné na jednání...

  • Počet článků 59
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1372x
Oblíbená tónina: d moll